Borsa İstanbul pay piyasasında 23 Ocak 2024 günü yapılan işlemler sona erdi. Bu işlemlerin ardından Borsa İstanbul, 2 hisse için tedbir kararı aldığını duyurdu.

kisitlama-hisseler

Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla yaptığı iki ayrı bildirimde, hangi hisselerin ve hangi tedbirlerin uygulanacağını açıkladı.

SELGD Ve ERSU Hisselerine Kısıtlama Geldi

Borsa İstanbul’un bildirimine göre; Selçuk Gıda (SELGD) ve Ersu Meyve ve Gıda (ERSU) hisseleri için tedbir kararı verildi.

Yüzde 5 Düşüşte Olan Sanayi Hissesinde Milyonluk Sözleşme Yüzde 5 Düşüşte Olan Sanayi Hissesinde Milyonluk Sözleşme

Bildirimde, SELGD hisselerinin 23 Şubat seans sonuna kadar ‘emir paketi tedbiri’ ile işlem göreceği belirtildi. ERSU hisseleri ise 23 Şubat seans sonuna kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek.

SELGD KAP Açıklaması

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP açıklamasında SELGD hisseleri için şu açıklamalar yapıldı:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SELGD.E payları 24/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

ERSU KAP Açıklaması

ERSU hisselerine yapılan kısıtlamalara ilişkin yapılan duyuru ise şu şekilde:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ERSU.E payları 24/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

SELGD, ERSU Hisse Son Durum

SELGD hisselerindeki sert yükselişin ardından BIST, yaptığı açıklamada şirket paylarına emir paketi tedbiri uygulanacağını kamuoyuna duyurdu.

Gıda şirketinin hisseleri aylık bazda yüzde 38,20, haftalık grafikte ise yüzde 27,91 yükseliş sağladı. 24 Ocak Çarşamba günü TSİ 11.38 itibariyle 26,12 TL'den alınıp satılan SELGD, günü yüzde 9,93 yükseliş ile tavan fiyattan sürdürüyor.

ERSU hisseleri ise sert yükselişleri dolayısıyla Borsa İstanbul tarafından kısıtlandı. BIST'in yaptığı açıklamada tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görmesi beklenen ERSU aylık grafikte yüzde 86,30 yükseliş sağlarken, haftalık bazda ise yüzde 8,82 yükseliş sağladı.