Türkiye’nin lider cam üreticisi Şişecam, karbon ayak izini küçültmek için yapay zeka teknolojisinden faydalanıyor.
Şişecam Yapay Zekayla Karbon Salınımını Azaltmayı Hedefliyor
Şişecam, TÜBİTAK’ın desteğiyle yürüttüğü CROP projesiyle cam renklerini optimize etmeyi ve üretimdeki renk kaynaklı sorunları çözmeyi amaçlıyor. Bu sayede hem üretimdeki israfı hem de karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.
Şişecam, proje kapsamında yapay zeka modelleriyle cam renklerinin farklılıklarını en aza indirecek ve renkle ilgili sorunların nedenlerini ve çözümlerini hızlı bir şekilde belirleyecek bir altyapı oluşturacak.
İlk Aşama 2 Yıl Sürecek
Projenin ilk aşaması Şişecam Eskişehir Cam Ev Eşyası fabrikasında başlayacak ve 2 yıl sürecek.
Projenin ortakları arasında Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zeka Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri bulunuyor.
Elverici, Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekmişti
Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, geçen yıl yenilenebilir enerji çalışmalarının karbon emisyonunu düşürdüğünü ve enerji tasarrufu sağladığını açıklamıştı.
SISE Hisse Performansı
Borsanın dikkat çeken şirketlerinden olan Şişecam (SISE), aylık grafikte yüzde 0,72 yükseliş ile yatırımcısına kazandırıken haftalık grafikte ise yüzde 0,29 oranında değer kaybı yaşadı.
19 Ocak günü TSİ 12.58 itibariyle 47,76 TL fiyattan işlem gören SISE hisseleri günlük bazda yüzde 0,13 değer kaybetti.