Borsa İstanbul, 15 Ocak 2024’te sona eren seans sonrası bazı hisseler için tedbir kararı aldığını duyurdu.

borsa-istanbul-tedbir

KAP’ta yayımlanan açıklamaya göre; yeni halka arz edilen AGROT ve KBORU’nun yanı sıra HATEK ve VKING hisseleri de tedbir kapsamına girdi.

Borsa İstanbul, Agrotech (AGROT) hisseleri için 15 Şubat 2024 seans başına kadar emir paketi uygulamasına geçileceğini belirtti.

Borsa İstanbul, ayrıca HATEK, KBORU ve VKING hisselerinde kredili alım satım işlemlerinin 15 Şubat 2024 seans sonuna kadar durdurulduğunu bildirdi.

Halka Arz Şirket Milyonlarca Lirayı Kasasına Koydu! Halka Arz Şirket Milyonlarca Lirayı Kasasına Koydu!

Borsa İstanbul'un KAP Açıklamaları

Borsa İstanbul kısıtlama getirilen dört hisse hakkında ise iki farklı KAP açıklaması yayımladı.

BIST'in AGROT hisseleri için yaptığı duyuru şu şekilde:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AGROT.E payları 16/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

KBORU, VKING ve HATEK hisseleri hakkında yapılan açıklama ise şöyle:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında HATEK.E, KBORU.E ve VKING.E payları 16/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."