SPK, Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (PEGYO) hisselerindeki işlemlerle ilgili olarak 6 kişi hakkında inceleme başlattı ve bunlara 6 ay borsa yasağı getirdi.

SPK-bulteni

Cezanın Gerekçesi "İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı" 

SPK’nın açıklamasına göre, PEGYO hisselerindeki işlemler 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesine göre “işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı” suçunu oluşturduğu gerekçesiyle 6 kişiye ceza verildi.

Teknoloji Şirketi Yapay Zeka Destekli Yeni Yatırımını Duyurdu Teknoloji Şirketi Yapay Zeka Destekli Yeni Yatırımını Duyurdu

Bu kişiler arasında Ahmet Zafer Çal, Cihan Bilgi, Mehmet Ali Babaoğlu, Ömer Tayıncı, Ömer Tuna ve Salih Yüksel de bulunuyor. Bu kişiler 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren 6 ay boyunca borsada işlem yapamayacaklar.

Sermaye Piyasası Kanunu 107/1 Nedir?

Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesi, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değişimlerini veya arz-talep dengesini yanlış veya yanıltıcı şekilde etkilemek için alım-satım, emir, iptal, değişiklik veya hesap hareketi yapanları 3 ila 5 yıl arasında hapis ve 5 bin ila 10 bin gün arasında adli para cezası ile cezalandırıyor.

Ayrıca, bu suçtan elde edilen menfaat, verilecek adli para cezasının alt sınırını belirliyor.