Halka Arz Şirket Milyonlarca Lirayı Kasasına Koydu! Halka Arz Şirket Milyonlarca Lirayı Kasasına Koydu!

Borsa İstanbul, Orta Doğu’daki savaş nedeniyle zor günler geçiriyor.

bist-zor-durumda

Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesi piyasayı dengelemeye çalışsa da, uluslararası bankaların hareketleri piyasada dalgalanmalara yol açıyor.

ALFAS Hisselerinde HSBC Baskısı

Özellikle HSBC’nin Alfa Solar Enerji hisselerindeki büyük satışları, hisse senedi piyasasını sallıyor. HSBC, 4 haftadır sürekli düşen bu hisselerden elini çekiyor.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren ALFAS, son bir ayda gelen satışlarla negatif yönlü trendi sürdürüyor ve değer kayıpları yaşamaya devam ediyor.

ALFAS hisseleri 8 Aralık 2023 tarihinde 104,30 TL fiyattan işlem görüyordu. Bu tarihten 8 Ocak 2024'e kadar yüzde 17,59 oranında düştü ve bugün TSİ 17.01 itibariyle 85,95 TL'den borsada alınıp satılıyor.

Yabancı Yatırımcıların Satış Baskısına Kulak Asmayan Hisseler

Buna karşılık, Bim Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS) hisseleri, yatırımcılara yıllık yüzde 140’ın üzerinde getiri sunmasıyla göz dolduruyor. BIMAS, 2024 yılının başında düşük seyretse de, geçen hafta yüzde 2’lik bir artışla 307,25 TL’den kapattı.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) hisseleri de Bank of America’nın 58,1 milyon TL’lik satışına rağmen geçen hafta yüzde 6’dan fazla değer kazandı. Bu, hissenin uzun zamandır beklenen yükseliş trendine girdiğini gösteriyor.