Borsa İstanbul, enerji sektöründe faaliyet gösteren YAYLA hissesinin volatilitesi nedeniyle şirket hisselerinde önlem almak zorunda kaldı.

Yüzde 5 Düşüşte Olan Sanayi Hissesinde Milyonluk Sözleşme Yüzde 5 Düşüşte Olan Sanayi Hissesinde Milyonluk Sözleşme

yayla-hisse-emir-paketi-tedbiri

BİST’in KAP’a yaptığı açıklamada, Yayla Enerji (YAYLA) hisselerinin 18 Ocak’tan 16 Şubat’a kadar VBTS kapsamında emir paketi tedbirine tabi tutulacağı belirtildi.

Emir Paketi Tedbiri Nedir?

Emir paketi tedbiri, piyasa ve limit emirlerinin sınırlandırılması, emir değişikliği ve iptalinin yasaklanması ve emir toplama bilgisinin kısıtlanması gibi uygulamaları içeriyor.

YAYLA'da Kredili İşlem ve Brüt Takas Yasakları Vardı

YAYLA hisseleri üzerinde zaten kredili işlem ve brüt takas yasağı gibi tedbirler bulunuyor ve bunlar emir paketi tedbirleri bitene kadar geçerli olacak.

Kısıtlama Hakkındaki KAP Açıklaması

BIST'in YAYLA hisselerindeki emir paket tedbirine ilişkin yaptığı KAP açıklamasının tam metni şu şekilde:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YAYLA.E payları 18/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."